Kronika 2005

Výjezd hasičů

Dne 18.1. 2005 v pozdních večerních hodinách zahlédl občan Šara, bydlící za řekou (na levém břehu Sázavy), zář ohně na vrcholu kopce Fiolník. Neprodleně uvědomil velitele místních hasičů p. Miroslava Fantu, který zalarmoval profesionální hasiče ze Zruče nad Sázavou a společně vyjeli k zásahu. Oheň prosvítal v nepřístupném prostoru nad kamenolomem, kam se nedalo s hasičskou technikou zajet. Při pěším ohledání místa bylo zjištěno, že hoří hromada klestí, kterou si připravili lesní dělníci, pracující pro Lesní družstvo, na druhý den ke spálení. Hromadu umístili na staré, dosud doutnající ohniště, od kterého se v noci vzňala a způsobila tak planý poplach. Přesto je nutno ocenit všímavost občanů, kterým není lhostejné poškození lesního majetku.

12. února uspořádal Sbor dobrovolných hasičů ve Vlastějovicích I. Hasičský ples. Organizace se ujala mladá generace hasičů a dle vyjádření přímých účastníků se tento ples velice vydařil. Dostavilo se na 140 platících hostů, jejich věkový průměr odhadli organizátoři na 25 roků. O zábavu se postarala zručská kapela Refrén. Nechyběla ani velice bohatá tombola, jejíž první cenou byl DVD přehrávač. Vyhrál jej pan Jiří Rajdl z Vlastějovic. Hlavními pořadateli plesu byli mladí hasiči Milan Svoboda a Lukáš Pícha. Seznam cen v tombole a seznam sponzorů plesu je uveden v příloze této kroniky č.1/2005.

Poděkování obci a hasičům

V květnovém měsíčníku Kutnohorské listy vyšel milý děkovný článek rodiny Řezníkových z Budčic, který citujeme v plném znění:
„Na místní poměry celkem velká povodeň postihla ve dnech 18. a 19. března osadu Budčice u Vlastějovic. Obzvláště náš mlýn v Budčicích pocítil nechtěnou návštěvu velké vody velmi znatelně. Za obětavou pomoc při zvládání přírodního živlu děkujeme Obecnímu úřadu Vlastějovice, především panu starostovi Jiřímu Lapáčkovi. Náš velký dík si zaslouží Hasičský sbor Vlastějovice a Hasičský sbor Kounice za příkladnou a nezištnou pomoc, bez které bychom se s přívaly vody velice těžko vyrovnávali. Děkujeme.“

Hasičská soutěž v Kounicích

Po dlouhé době vyšlo pořadatelství Okrskové hasičské soutěže opět na Hasičský sbor Kounice. Problém vyvstal s pozemkem pro konání soutěže, protože v areálu rekreačního střediska Sázavanu Zruč nad Sázavou, kde se soutěž konala minule, dostala přednost Technopárty. Proto SDH Kounice soutěž uspořádal v prostoru za Klubovnou hasičů v Kounicích. Soutěžní prostor byl poněkud stísněný. Protože však byly podmínky pro všechny stejné, soutěž byla regulérní.
Hasiči z Kounic se zhostili úkolu pořadatelské organizace velice dobře. A co je zapotřebí zhodnotit navíc, je péče o všechny účastníky, co se týče jejich občerstvení. Čepovalo se výborné, dobře chlazené pivo Gambrinus 10° a v kuchyni pracoval a obsluhoval hosty výborný tým manželek kounických hasičů. Dle vtipného hodnocení jednoho spolustolujícího konzumenta výborného guláše si v soutěži kouničtí hasiči zasloužili právem druhé místo, jejich ženy však za ten guláš měly dostat místo první.
Mezi družstvy panovala správná bojovná nálada. Rozhodčí však byli přísní a spravedliví.

Družstvo
V. Lhota
D. Pohleď I
D. Pohleď II

K dobré pohodě celého odpoledne přispívala kapela Elektron z Ostrova u Bohdanče – kapelník Stanislav Šťáhla.
Hasičskou soutěž zakončil krátkým proslovem velitel SDH Kounice p. Josef Cihlář. Po skončení soutěže následovala velice poutavá ukázka mladých hasičů z Vlastějovic s nasazením funkční historické tzv. „koňské stříkačky“, zkráceně „koňky“. Mladíci tohoto historického veterána – ruční čtyřmužnou stříkačku z doby založení Hasičského sboru Vlastějovice v roce 1904 – opravili a upravili tak, že v době ukázky v Kounicích stříkala až do výše 20-ti metrů do té doby, než se muži unavili. Činnost to byla zajisté velice namáhavá. Celá ukázka se ovšem setkala s živým zájmem všech přihlížejících, kterých bylo odhadem kolem třech stovek. Dokonce se přijeli podívat i policisté, kteří drželi službu na silnicích kolem srazu mládeže, vyznávající tvrdou technickou hudbu tzv. Technopárty, který se konal v areálu rekreačního střediska „Radost“ bývalého v. p. Sázavan Zruč nad Sázavou.